Szef ze swoim zielonym podpisem

Dodano 3.11.2019

 

Odszedł  27 marca 2017 r. W pamiątkowej notatce na stronie Sądu Okręgowego w Łodzi napisano:

Sędzia Izydor Rekść był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1984 – 1991 orzekał w wydziałach cywilnych Sądu Rejonowego w Łodzi, gdzie pełnił funkcje kierownika Sekcji Rejestrowej i przewodniczącego IV Wydziału Cywilnego. W latach 1990 – 1991 był prezesem Sądu Rejonowego w Łodzi.

Od 1991 do 2014 roku orzekał w Sądzie Okręgowym w Łodzi. W 1991 roku został wiceprezesem tego sądu, a w 1993 – prezesem. Funkcję tę pełnił do grudnia 1997 roku. Przed odejściem w stan spoczynku, co nastąpiło w październiku 2014 roku, sędzia Izydor Rekść był przewodniczącym I Wydziału Cywilnego.   

Żegnamy znakomitego prawnika i sędziego, a przede wszystkim niezwykłego człowieka.

Dla mnie zawsze pozostanie szefem, u którego miałam przyjemność pracować przez cztery lata w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Do dziś w naszym wydziale jego pamięć jest żywa. Ukształtował wielu sędziów i pracowników. Sędzia do zadań specjalnych. Legendarne były jego objazdy po całym okręgu, gdy trzeba było przesłuchać kogoś w miejscu zamieszkania, a nasz wydział miał wtedy wyłączną właściwość w sprawach o ubezwłasnowolnienia i taka potrzeba pojawiała się bardzo często. Umiał słuchać ludzi i wiedział jak do nich dotrzeć. We mnie jako sędziego zawsze wierzył. Wspierał, gdy tego potrzebowałam. Był sędzią trochę starej daty. Raczej nie używał komputera. Pisał ręcznie, starannym, charakterystycznym pismem, zawsze zielonym atramentem. Był szefem, pod którego rządami świetnie mi się pracowało. Nie we wszystkim się zgadzaliśmy, ale był otwarty na argumenty i umiał przekonywać do swoich racji. Nigdy go nie zapomnę. Ponieważ zaś w Dzień Wszystkich Świętych zawsze jestem na cmentarzu na Dołach w pobliżu miejsca, gdzie jest pochowany, mam okazję co roku zapalać mu nie tylko wirtualny znicz pamięci. Na pomniku wyryto charakterystyczny zielony podpis, który widnieje na pewnie tysiącach orzeczeń sądowych i który w „jedynce” wszyscy znają.

Szefie, Cześć Twojej Pamięci!

 

SSO Ewa Maciejewska

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)