Zainteresowanie ogromne, ale rozprawa odwołana!

Dodano 26.1.2020

 

W dniu 27 stycznia miała się odbyć w Łodzi rozprawa dyscyplinarna sędzi Doroty Lutostańskiej z Olsztyna sygn. ASD 5/19. O postawionym jej zarzucie niewyłączenia się od orzekania w sprawie dotyczącej ubrania w koszulki Konstytucja kopii bab pruskich informowaliśmy w specjalnym filmiku zapraszającym do wsparcia sędzi Doroty na rozprawie.

https://youtu.be/-1OQXoNeSbQ

Zebraliśmy też podpisy pod oświadczeniem, że napis KonsTYtucJA wg projektu Luki Rayskiego nie jest polityczny. Otrzymaliśmy bardzo dużo zapowiedzi stawiennictwa na rozprawie w charakterze publiczności, zarówno ze strony sędziów jak i prawników innych profesji oraz wspierających nas od początku obywateli.

W dniu 20 stycznia Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi wydał zarządzenie o wydaniu 48 kart wstępu dla publiczności, 8 dla przedstawicieli mediów i 8 do dyspozycji Przewodniczącego składu orzekającego.

W dniu 23 stycznia liczba kart wstępu została zwiększona do 70 dla publiczności i 12 dla przedstawicieli mediów. Wkrótce poinformowano, że wszystkie karty wstępu dla publiczności zostały rozdysponowane. Gorąco dziękujemy za tak liczny odzew na nasz apel.

Jednak w dniu 24 stycznia, zarządzeniem Prezesa Sądu Dyscyplinarnego, rozprawa została odwołana bez podania przyczyny. Z informacji nieformalnych wynika, że nastąpiło to na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Możemy się tylko domyślać obaw rzecznika o powtórkę z Wrocławia, gdzie na rozprawie dyscyplinarnej sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Gorzowa Wielkopolskiego sąd dyscyplinarny umorzył postępowanie uznając brak skargi uprawnionego oskarżyciela. Sędziego rejonowego (tu okręgowego) oskarżał bowiem rzecznik centralny, a nie lokalny. Regulację tą zmienia dopiero ustawa „kagańcowa”, która prawdopodobnie lada moment wejdzie w życie. Oznacza to niestety, że sprawa sędzi Doroty Lutostańskiej jeszcze wróci na wokandę.

Na kolejnej rozprawie, na pewno jednak także nie będzie sama!

 

SSO Ewa Maciejewska

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)