Nowości - 20 stycznia 2019 r.

Dodano 20.1.2019

 

Ostatni tydzień zaczął się od brutalnego zabójstwa, porażającego także ze względu na miejsce i moment dokonania, w trakcie "cudownego czasu dzielenia się dobrem".

Jesteśmy wstrząśnięci i głęboko zasmuceni tym zupełnie bezsensownym, straszliwym aktem przemocy. Łączymy się w bólu z wszystkimi opłakującymi śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oddajemy hołd i żegnamy wielkiego człowieka, samorządowca,  społecznika.

Na "Blog-polecamy!" dzielimy się refleksją  o języku nienawiści, o podziałach w polskim społeczeństwie, o słowach, które mogą czynić dobro lub zło, o zobowiązaniu na przyszłość dla policji, prokuratury, sądów, Kościoła, dla nas wszystkich.

Odnosimy się też do niefortunnych słów o pragnieniu zemsty, które padły na konferencji o przywracaniu państwa prawa. Z jednej strony, wszyscy wiemy, że zostały wyrwane z kontekstu, wbrew rzeczywistej intencji autorki. Z drugiej, mamy żal o dostarczenie pretekstu do krytyki całego stanu sędziowskiego. W tym duchu wypowiedział się autor blogu Okiem sędziego, a na naszym łódzkim blogu „Myśli ulotne paragrafem zdobne”. Czy jednak na pewno powinniśmy tak łatwo i szybko krytykować? Zanim osądzicie sami, zapraszamy do zapoznania się z opublikowanym, również na blogu, tekstem Pani Sędzi Ireny Kamińskiej zatytułowanym „Sprawiedliwość”.

Ze spraw lokalnych, na stronie głównej, cotygodniowa relacja z protestu pracowników, a w "Galerii" nowe zdjęcia, tym razem z ulicy Narutowicza.

Piszemy też o odwołaniu prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu pomimo wątpliwych podstaw i zdecydowanego, jednomyślnego sprzeciwu wybieralnej części kolegium.

Relacjonujemy pierwszą rozprawę przed sądem dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, zakończoną uchyleniem wytyków prezesów. Warto wiedzieć, że w takich sprawach mamy możliwość odwołania, a prezesi nie zawsze mają rację.

Z kolei w wymiarze ogólnopolskim odnosimy się do zachowania zastępców rzecznika dyscyplinarnego wobec swoich, a także postawy nowych sędziów Izby Dyscyplinarnej. Ten temat w artykule "Kto będzie pilnował strażników?"

Po raz kolejny stawiamy także pytanie, co zrobić z konkursami na wolne stanowiska sędziowskie, skoro coraz więcej  zgromadzeń podważa ważność wyboru sędziowskich członków KRS, a w konsekwencji ważność całej procedury nominacyjnej i do czasu wyjaśnienia wątpliwości odmawia opiniowania kandydatów.

Zapraszamy do lektury

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)