Nowości – 12 maja 2019 r.

Dodano 12.5.2019

 

W tym tygodniu przytaczamy relację z uroczystości wręczenia nagród "Człowieka (ludzi) Roku Gazety Wyborczej" w kategorii „O prawo i sprawiedliwość”. Ten zaszczytny tytuł przypadł dla Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" i "Themis" oraz innych sędziów. Jako członkowie obu tych stowarzyszeń, a także sędziowie niezrzeszeni, czujemy się zaszczyceni i wszystkim, którzy na nas głosowali serdecznie dziękujemy. Wyrażamy też najwyższe uznanie, dla pozostałych nominowanych w naszej kategorii: inicjatywa Wolne Sądy i inni aktywiści oraz Stowarzyszenie Prokuratorów “Lex super omnia” i inni prokuratorzy. O prawo i sprawiedliwość walczymy wszyscy razem, niech to będzie więc nagroda i wyrazy uznania dla nas wszystkich.

Piszemy też o planach i wydarzeniach na kolejne dni:

- Już w najbliższa sobotę 18 maja 2019 r. - zwiedzanie Sądu Okręgowego w Łodzi w ramach Nocy Muzeów. Wspaniała inicjatywa edukacyjna Biura Rzecznika Prasowego organizowana wraz z gronem wolontariuszy: pracowników, policjantów, kuratorów, sędziów. Wszystkich zainteresowanych wraz z rodzinami zapraszamy do udziału, a dla organizatorów ogromne wyrazy uznania i wsparcia oraz życzenia sukcesu.

- A w dniach 4-6 października 2019 r. nasze październikowe szkolenie. Z przyjemnością zawiadamiany się, że na pewno się odbędzie!

Na „Blog-polecamy!” mamy dla Was świetne teksty z zewnątrz: Michał Bober SSA w Gdańsku odnosi się do słów przewodniczącego KRS - Leszka Mazura, którego nie uraziło porównanie przez premiera sytuacji sędziów do państwa Vichy, a sędzia Agnieszka Niklas-Bibik z Sądu Okręgowego w Słupsku przedstawia refleksje na temat konstytucyjności ostatnich zmian w ustawie o … KRS, a w rzeczywistości dotyczących SN. Obojgu autorom-gościom bardzo dziękujemy i prosimy o pamiętanie o nas w przyszłości.

Z łódzkich tekstów na Blogu prezentujemy: tradycyjną już polemikę z płockim sędzią Mariuszem Królikowskim, tym razem na temat rozterek pomiędzy koniecznością sprawnej obsady stanowisk w sądach a zastrzeżeniami prawnymi, jakie nadal istnieją w sferze prawnej oraz prześmiewczy tekst o nieuprawnionym krytykanctwie prezesów w naszym sądzie.

Efektem owego „krytykanctwa” stało się pierwsze w Łodzi postępowanie dyscyplinarne,  w którym Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - Przemysław W. Radzik stawia naszemu redakcyjnemu koledze zarzuty dyscyplinarne. Odpis postanowienia w zakładce „Nasz Okręg”, aby każdy mógł  w oparciu o tekst oryginalny dowiedzieć się w czym rzecz i wyrobić sobie własne zdanie. Na stronie głównej publikujemy komunikat Rzecznika Piotra Schaba o wszczęciu postępowania przeciwko Rafałowi M., w którym wprost podaje z czyjej inicjatywy podjęto czynności, a także 3 teksty: o samym obwinionym (z perspektywy trzydziestoletniej, męskiej przyjaźni) i oddzielnie o każdym ze stawianych mu zarzutów. O zdekonspirowanym, przez samego głównego rzecznika, inicjatorze tych działań wspominamy w tekście na Blogu, który już wcześniej omówiliśmy „Krytykanctwu twardo i zdecydowanie mówimy: nie! - …. U nas w sądzie pięknie jest.  Mamy prezesa, takiego doktora ….

Zapraszamy do lektury

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)