26 stycznia 2020 r. – Nowości

Dodano 26.1.2020

 

Ostatni tydzień obfitował w wydarzenia przełomowe dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Najważniejszym z nich była uchwała połączonych Izb Sądu Najwyższego porządkująca rozbieżności w orzecznictwie powstałe po wyroku TSUE z 19 listopada 2019 r. Jej sentencję publikujemy w całości wraz z historycznym zdjęciem 59 sędziów, którzy uczestniczyli w jej ogłaszaniu (zdjęcie z FB „Wolnych sądów”). Nie mamy żadnych wątpliwości, że polscy sędziowie, w tym sędziowie łódzcy, do tej uchwały zastosują się. Głosy w dyskusji jak ma to wyglądać w praktyce na „Blog-polecamy!” w tekstach: „Iudex suspectus” i „Sąd Najwyższy przemówił, sprawa zamknięta?”.

Równolegle Sejm odrzucił sprzeciw Senatu co do ustawy „kagańcowej”. Można się zatem spodziewać, że już na początku lutego ustawa wejdzie w życie. Oznacza to, że najbliższe kolegium 27 stycznia 2020 r. będzie ostatnim w składzie, na którego wybór mieliśmy wpływ. Przestaną też funkcjonować  Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Łódzkiego i Apelacji Łódzkiej. Zwołane zaś na najbliższy tydzień zebrania sędziów mające na celu ocenę informacji rocznej prezesa sądu po raz ostatni będą mogły swobodnie (bez narażania się na rygory odpowiedzialności dyscyplinarnej ustawy „kagańcowej” i bez imiennej listy głosujących) zabrać głos co do naszej oceny aktualnej sytuacji. Stawmy się wszyscy, aby tą okazję wykorzystać.

Podpisy na listach poparcia do neo-KRS pozostają tajne pomimo uchylenia zabezpieczenia prezesa UODO, procedury nakazującej ujawnienia dokumenty prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Olsztynie oraz wniosku senatorów wybranych w tej kadencji do tego organu. Tej kwestii tym razem nie komentujemy, bo już słów brakuje na ignorancję podstawnych zasad rządów prawa.

Rozprawa dyscyplinarna sędzi Doroty Lustostańskiej z Olsztyna została odwołana. Kto jeszcze nie widział, przypominamy filmik zapraszający do wsparcia Doroty. Informujemy także o ogromnym zainteresowaniu rozprawą, zarządzonych kartach wstępu i wreszcie o jej odwołaniu.

Piszemy też o naszej zwykłej codziennej pracy i pomysłach ministerstwa na jej usprawnienie, które choć zmierzają w dobrym kierunku, są bardzo słabo przygotowane technicznie. Na „Blog-polecamy!” ocena zaledwie dostateczna dla formularzy do uzasadnień w sprawach karnych.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)