Nowości – 23 lutego 2019 r.

Dodano 23.2.2020

 

Ostatni tydzień był pierwszym, w którym obowiązywały przepisy tzw. ustawy „kagańcowej”. Już w czwartek 20 lutego sędzia delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości Dariusz Pawłyszcze - dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych nakazał  prezesom i przewodniczącym wydziałów przesłać do ministerstwa, do piątku do godziny 15.00, informacje o orzeczeniach sądów powszechnych dotyczących w jakimkolwiek zakresie kwestii statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w składzie ukształtowanym w 2018 roku. Czemu służy takie pytanie i jaka jest podstawa prawna jego zadania, nie podał. Możemy się tylko domyślać.

Na szczęście ten problem w Łodzi jeszcze (!) jest głównie teoretyczny. Trzeba się jednak liczyć, że już wkrótce, po wręczeniu nominacji kandydatom na wolne stanowiska w Sądzie Okręgowym w Łodzi (21 oczekujących) i Sądzie Apelacyjnym w Łodzi (4 oczekujących), będziemy musieli się z nim zmierzyć.

Zaś w bliższej przyszłości - do 16 marca 2020 r. - musimy zdecydować czy zapisujemy się do stowarzyszeń sędziowskich i czy ujawnimy członkostwo na podstawie nowego art. 88a Prawa o ustroju sądów powszechnych. Więcej na ten temat w artykule „Zrzeszajmy się”.

Kolejna decyzja, która stoi przed nami, to jak zachować się wobec zmian struktury i znacznego obniżenia funkcji i znaczenia samorządu zawodowego, co już sygnalizowaliśmy w zeszłym tygodniu w artykule na blogu „Poskramianie samorządu zawodowego sędziów” Obecnie przedstawiamy głos w dyskusji opowiadający się za całkowitym zbojkotowaniem nowej struktury.

Zaś na „Blog-polecamy!” sędzia Dorota Zabłudowska z Gdańska gościnnie pisze o hejcie, z którym jako grupa zawodowa musimy się mierzyć. Nomen omen, tekst ten został napisany jeszcze przed głośnym atakiem na Panią sędzię z Rybnika. Czy więc wychodząc na salę sądową mamy dzisiaj się bać, nie tylko jak nasze rozstrzygnięcia zostaną przyjęte przez władze, ale także czy spodobają się co bardziej porywczym stronom sporu?

 

Zapraszamy do lektury!

 
 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)