Nowości – 24 lutego 2019 r.

Dodano 24.2.2019

 

W trakcie ferii po raz kolejny usłyszeliśmy o działaniach rzeczników dyscyplinarnych skierowanych przeciwko niezawisłości sędziowskiej.  Poznański sędzia Sławomir Jęksa ma postawione zarzuty, tym razem o treść ustnego i pisemnego uzasadnienia wyroku. Sprawa jest tak bulwersująca, że został o niej powiadomiony Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ramach uzupełnienia stanu faktycznego w sprawie C 558/18, czyli w sprawie łódzkiego pytania prejudycjalnego o zgodność z prawem unijnym nowych postępowań dyscyplinarnych. Natomiast sędzia olsztyńska Dorota Lutostańska ma się tłumaczyć Rzecznikowi Dyscyplinarnemu z braku wyłączenia się od orzekania w sprawie ubrania w koszulki z napisem "Konstytucja Jędrek" kopii Bab Pruskich, bo jak domyślają się olsztyńscy sędziowie, sama z okazji stulecia odzyskania niepodległości składała Polsce życzenia ubrana w koszulkę z "zakazanym" napisem Konstytucja.

Na "Blog-polecamy!" możecie przeczytać czy postępowanie Rzecznika nie stanowi swoistej moralności Kalego i jakie inne działania Rzecznik powinien podjąć, aby jego zachowanie można było uznać za względnie bezstronne.

Mamy też informację o pojawieniu się uzasadnienia do uchwały KRS z 12 października 2018 r. w sprawie konkursu na 18 wolnych stanowisk w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Oznacza to początek biegu terminu do wnoszenia odwołań. Życzymy wszystkim zainteresowanym, aby procedura odwoławcza nie zakończyła się przed orzeczeniem TSUE. Dlaczego? O tym przeczytacie w artykule o nominatach neoKRS, którzy odebrali swoje akty powołania na stanowiska sędziowskie od Prezydenta w dniu 20 lutego br.

Ostatni temat na Blogu, to bardzo dobre samopoczucie w sprawie niezawisłości sędziowskiej pani sędzi Barbary Piwnik i kolejne pomawiające polskich sędziów słowa Premiera Morawieckiego.

Z kolei na stronie głównej:

  • nowy Regulamin Sądu Najwyższego, w szczególności czy Prezydent mógł uregulować sposób przydzielania sędziom spraw;
  • komentarz do komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości o wynikach oceny informacji rocznej w sądach rejonowych;
  • gościnny tekst sędziego Jacka Tylewicza z Poznania o uchylonych wytykach prezesowskich w Sądzie Rejonowym dla ŁodziWidzewa;
  • porównanie zarobków w budżetówce do średniej krajowej;
  • zaproszenie od naszych pracowników na wspólne z nimi przemaszerowanie w środę ulicami Łodzi. Bądźmy solidarni! Nie zawiedźmy tych, z którymi na co dzień pracujemy i bez których sądy naprawdę nie istnieją.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)