Nowości – 2 lutego 2020 r.

Dodano 2.2.2020

 

W tym tygodniu przedstawiamy uchwały sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Sądu Rejonowego w Zgierzu o aktualnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, które zapadły 30 stycznia 2020 r. na Zebraniach opiniujących informację roczną prezesa sądu.

Według naszych informacji w okręgu łódzkim: w dwóch sądach rejonowych: Widzew i Zgierz oraz w Sądzie Okręgowym informacja zaopiniowana została negatywnie (głosów za było mniej niż przeciw i wstrzymujących się).

Sad Okręgowy w Łodzi: za – 12, przeciw - 23, wstrzymujących się – 11;

Sad Rejonowy dla Łodzi-Widzewa: za – 11, przeciw 12, wstrzymujących się -7

Sąd Rejonowy w Zgierzu:  za – 7, przeciw 7, wstrzymujące się - 3

 

Publikujemy też bardzo ciekawy fragment opracowania dotyczącego praktycznego zastosowania uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r., autorstwa prof. Ewy Łętowskiej i dr Marcina Krzemińskiego, który ukazał się na portalu Konstytucyjny.pl. Piszemy też na przykładzie sędziów delegowanych, że instytucja sędziego bez prawa do orzekania nie jest w polskim systemie prawnym czymś nowym.

 

Zaś na „Blog-polecamy! dwie smutne refleksje: o Nibylandii w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz o tym,  dlaczego niektórzy z nas nie umieją się pogodzić z tą Nibylandią.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Redakcja: Krzysztof Kacprzak, Halina Kierska-Furmańczyk, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski (admin) i Katarzyna Wesołowska-Zbudniewek

kontakt:   administrator(at)sedziowielodzcy.pl    (w miejsce (at) należy wpisać @)